Voľby do Európskeho parlamentu sobota 25. mája 2019 v čase od 7.00 do 22.00 hod.

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 25. mája 2019 v čase od 7.00 do 22.00 hodiny.

Kde môžem voliť?

Voliči na Slovensku musia voliť v príslušnej volebnej miestnosti na základe svojej adresy trvalého pobytu. Ak nemôžete hlasovať vo volebnom obvode, v ktorom ste zaregistrovaný, môžete požiadať obecný úrad o voličský preukaz, ktorý vám umožní hlasovať v ktoromkoľvek volebnom okrsku na území Slovenska.
Voličom zapísaným do zoznamu voličov obecný úrad doručí oznámenie o čase a mieste konania volieb. V oznámení bude uvedené číslo volebného okrsku, adresa volebnej miestnosti a informácia o úprave hlasovacieho lístka.

Od akého veku smiem voliť?

Na Slovensku môžete voliť v európskych voľbách ak máte v termíne konania volieb dovŕšených 18 rokov.

Koľko poslancov si volíme do Európskeho parlamentu na Slovensku?

Voliči budú v roku 2019 voliť 14 poslancov do Európskeho parlamentu, to je o jedného viac ako vo voľbách v roku 2014. V osobitnom priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič jeden z hlasovacích lístkov bez ďalšej úpravy do obálky alebo na jednom z hlasovacích lístkov vyznačí odovzdanie prednostného hlasu zakrúžkovaním poradového čísla najviac u dvoch kandidátov. Potom hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky.