Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríl. Tento deň si Rómovia pripomínajú ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov na svojom I. kongrese sa zišli Rómovia zo 14 krajín v dňoch 8.- 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Účastníci stretnutia založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu – Internacional Rromani Union (IRU). Medzinárodnú rómsku úniu – Maškarthemutňi romaňi khetaňiben. Odmietli označenie cigán (Zigeuner, Gitanos, Gypsies) ako nie-rómske, ktorým ich označujú ne-Rómovia. Požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného (etnického) mena Róm/Rómovia. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu k Indii a prijali rómsku vlajku a hymnu.
Medzinárodný deň Rómskeho jazyka
Slávnostný akt vyhlásenia 5.novembra za Medzinárodný deň rómskeho jazyka bol súčasťou medzinárodnej konferencie v Záhrebe, na ktorej sa zišli lingvisti, pedagógovia, žurnalisti, lídri rómskych organizácií z 15 štátov Európy.
Jej iniciátorom bolo združenie KALI SARA a osobne jej predseda Veljko Kajtazi, autor prvého rómsko-chorvátskeho a chorvátsko-rómskeho slovníka. Gesciu nad konferenciou mal poslanec chorvátskeho parlamentu Goran Beus Richembergh, ktorý je predsedom komisie pre ochranu a rozvoj rómskeho jazyka v Chorvátsku. Účastníkov konferencie prijal aj podpredseda vlády Chorvátska. RNĽ o tom informovala Anna Koptová, ktorá na tejto konferencii zastupovala Rómov zo Slovenska.
Európsky týždeň proti rasizmu.
21. marec uznalo Valné zhromaždenie OSN za Medzinárodný deň odstránenia všetkých foriem rasovej diskriminácie. Bol reakciou na vraždu 70 demonštrujúcich v Sharpeville, v JAR v roku 1960. Týždeň, v ktorom sa nachádza 21.marec je vyhlásený za Európsky týždeň proti rasizmu.
Rómska vlajka
Rómska vlajka pozostáva z dvoch pruhov – spodného zeleného, symbolizujúceho prírodu a horného modrého, predstavujúceho oblohu. V strede sa nachádza červené vozové koleso so šestnástimi špicami. Keďže také isté koleso je aj na štátnej vlajke Indie, Rómovia sa týmto spôsobom prihlásili ku krajine, z ktorej ich predkovia odišli pred tisícročím.
Rómska hymna
Za rómsku hymnu sa považuje rómska pieseň „Gejľem, gejľem“ známa tiež pod názvami „Geľem, Geľem“, „Djelem, Djelem“, „Opre Roma“, „Romale, čhavale“ a pod. Za rómsku hymnu ju vyhlásili v roku 1971 na 1. Mezinárodnom zjazde IRU v Orpingtonu vo Veľkej Británii.
Melódia rómskej hymny pochádza zo starobylej piesne známej pôvodne v Rumunsku a Srbsku v prvej polovici 20. storočia. V roku 1968 režisér Alexandar Petrovič použil jej melódiu otextovanou rómskym hudobníkom Jarkom Jovanovičom vo filme Nákupca peria.
Rómska hymna často znie na stretnutiach rómskych aktivistov alebo pri oslavách Medzinárodného dňa Rómov.
Text hymny:
UPRÉ RÓMA
Jelem, jelem, lungone dromenca,
Malaďiľom bachtale Romenca.
Oj, Romale, oj čhavale.
Oj, Romale, oj čhavale.
Oj, Romale, khatar tumen aven?
Le cerhenca, bachtale dromenca?
The man esas bari famiľija,
Murdarďa la e kaľi legija.
Aven manca sa lumake Roma
Kaj phuterde le Romenge droma.
Ake vrjama – ušťi Rom akana
Amen chuťas the mištes keraha.
Oj Romale, oj čhavale,
Oj Romale, oj čhavale.
Slovenský preklad:
HOR SA RÓMOVIA
Šiel som, šiel som, dlhými cestami
Stretol som sa so šťastnými Rómami.
Oj, Rómovia, oj chlapci,
Oj, Rómovia, oj chlapci,
Oj, Rómovia, odkiaľ prichádzate?
So stanmi, po šťastných cestách?
Aj ja som mal veľkú rodinu.
Zabila ju čierna légia.
Poďte so mnou, Rómovia celého sveta.
Kde sa otvorili cesty Rómom.
Teraz je tá chvíľa – povstaň človeče
Vyskočíme a bude dobre.
Oj, Rómovia, oj chlapci,
Oj, Rómovia, oj chlapci,